M Y S L I V O S T V Č A S E C O V I D U
Už více než rok sužuje celý svět včetně Česka epidemie koronaviru. Dopady pandemie se projevují ve všech oblastech života společnosti. Ekonomika státu je postižena útlumem výroby, omezením obchodní výměny, v důsledku restrikcí v maloobchodním prodeji a turistickém ruchu kumulací úspor obyvatelstva, zvýšeným nákupem očkovacích látek a zdravotnického materiálu, výplatami podpor podnikatelům i jednotlivcům apod. Velkým problémem do budoucna se jeví obří zadlužení státního rozpočtu. Protiepidemická opatření mají dopady i do dalších oborů lidské činnosti jako je školství, kultura, tělovýchova a sport či pohostinské a ubytovací služby. V posledních týdnech a měsících však dochází k postupnému a doufejme i trvalému rozvolňování přísných opatření především v důsledku stále větší proočkovanosti populace.
Pandemie se projevila i v životě různých spolků, hlavně zákazem setkávání jejich členů. Spolková činnost se tak omezila jen na telefonické či emailové kontakty. S tím jsme se museli smířit i v našem Mysliveckém spolku Zdiby – Klecany a schůze odložit na vhodnější dobu. Protože však většina naší činnosti probíhá venku, bylo pro nás dobrou zprávou, že pohyb lidí v přírodě byl omezen jen minimálně. Mohli jsme se proto věnovat své pravidelné činnosti jako je přikrmování zvěře, opravy a budování krmných zařízení a pachových ohradníků, tlumení zvířat škodících myslivosti, individuální odlov černé zvěře. Na základě výjimky ministerstva jsme mohli uspořádat v honitbě několik naháněk na divoká prasata. Co jsme však museli oželet, byly tradiční společensko-kulturní akce, mezi něž patří myslivecký ples, vycházky s myslivci pro děti a mládež, setkání se sokolníky, besedy se školáky a účast na svatohubertské mši.
Omezení pohybu lidí uvnitř měst a obcí mělo za následek jejich masivní putování do přírody, třeba jen v rámci katastru obce či okresu. To se projevilo tlakem na přírodní prostředí a životní podmínky zvěře. Je jasné, že v psychicky náročném období pandemie je výlet do přírody tou nejlepší relaxací a zpestřením života. Procházka do přírody určitě přispívá k fyzickému i duševnímu zdraví lidí. Ne každý návštěvník přírody se však chová ohleduplně a civilizovaně. Mohli jsme tak ve větší míře nalézt po turistech odpadky, vyšlapané a vyježděné pěšiny a cesty, kde dříve nebyly a projevy bezohledného chování jak ke zvěři a rostlinám, tak k sobě navzájem.
Problematikou pohybu lidí v přírodě se zabývalo jednání zástupců Lesů ČR, MS Zdiby – Klecany, Města Klecany a klecanských bikerů, které se uskutečnilo 6. 5. 2021 a soustředilo se na cyklotrasy v klecanském háji. Z jednání vyplynula dohoda, která v sobě zahrnuje závazek, že bikeři budou používat jen stávající vyježděné trasy, nebudou vytvářet nové a provádět další nevhodné přesuny lesní zeminy. Trasy na nevhodných místech nebudou dále používat a případné zátarasy odstraňovat. Naopak se zavazují udržovat pořádek, uklízet odpadky a respektovat pěší. Jako myslivci máme výhrady ke zvýšenému provozu v háji, který může způsobovat vytlačování zvěře do blízkosti obydlených lokalit a na okolní komunikace. Upozorňujeme též na to, že hájem vede naučná stezka, kterou hodně užívají pěší turisté s dětmi i psy. Tím spíše je třeba plnit uzavřenou dohodu.
Ing.Jindřich Trpák
FOTOGRAFIE ZDE