Červen – měsíc myslivosti a ochrany přírody
Fotografie k článku
Červen je již více než půlstoletí označován za měsíc myslivosti a ochrany přírody. A určitě právem. V tomto měsíci je v přírodě nejkrásněji. Stromy a keře mají plno listí a jehličí svěže zelené barvy a na lukách a v okolí vod rozkvétá spousta pestrobarevného kvítí. V měsíci červnu, kdy příroda prožívá bouřlivý vývoj, se rodí většina mláďat zvěře i ptáků. Srny kladou srnčata, rodí se mladí zajíci, divocí králíci, líhnou se bažantí kuřata i mláďata zpěvného ptactva. Právě v této době bychom měli vstupovat do přírody jako do posvátného chrámu, měli bychom se chovat ohleduplně nejen vůči zvěři, ale ke všemu živému ať již ptákům, rostlinám, keřům a stromům. Važme si přírody a buďme rádi, že se v okolí našich měst a vesnic stále ještě můžeme setkat s malebnými přírodními scenériemi a krásnými zákoutími oživenými tam žijící zvěří.
Není to tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Můžeme se o tom ve stále větším měřítku přesvědčovat i v našem okolí, kdy vlivem další zástavby mizí každoročně hektary mnohdy kvalitní půdy. Bohužel tento trend se nedá vyloučit ani v budoucnosti. Jako příklad může sloužit plánovaná výstavba logistického centra firmy Goodman ve Zdibech, která vzbudila značný odpor obyvatel vesnice. Stejně tak jako v minulých letech i letos se setkáváme na polích s monokulturou řepky, pěstované na ohromných lánech, která určitě nepomáhá k zachování druhové rozmanitosti živočichů naší přírody. I přes známé negativní civilizační jevy zůstávají i v naší honitbě místa s výskytem tradiční zvěře a ptáků. Pro zajímavost lze zmínit výskyt slavíka v křovinaté stráni ve zdibské lokalitě. Slyšet noční slavičí tlukot je opravdu zážitek, který je však paradoxně rušen hlukem kamionů z teplické dálnice.
Myslivci se každoročně nejen v červnu obracejí na všechny spoluobčany, mládež i dospělé, s požadavkem na ochranu přírody a na ochranu všech jejích obyvatel. Žádáme , aby chovatelé psů nenechali volně pobíhat své čtyřnohé miláčky po honitbě. Měli by si uvědomit, že bažantí slepice či kachna vyplašená z hnízda se již nevrátí a celá snůška je tím zničena. Narazíte-li při procházce přírodou na zdánlivě opuštěné srnče či mládě zajíce, nedotýkejte se ho ani ho nenoste domů či do útulku pro zvířata. Téměř vždy se nejedná o opuštěné mládě, ale zcela přirozenou situaci, kdy se matka nezdržuje celý den u mláděte, aby ho nevystavovala pozornosti predátora a přichází k němu jen, aby ho nakojila. Smutnou skutečností je, že takzvaně zachráněná mláďata přes veškerou lidskou snahu ve většině případů uhynou.
Jsme přesvědčeni o tom, že budou-li lidé chovat v přírodě tiše a ohleduplně, odměnou jim budou nezapomenutelné zážitky. Všem ukázněným a rozumným návštěvníkům přírody chceme touto cestou poděkovat.
Ing.Jindřich Trpák