Myslivecké zvyky a tradice
Patron myslivců svatý Hubert
Stejně jako každé řemeslo nebo povolání, i myslivci mají svého ochránce mezi svatými. Je jím svatý Hubert. Tento svatý je však také patronem řezníků, kožešníků, a dále optiků, matematiků a výrobců přesných přístrojů. Z toho je vidět, že svatý Hubert ochraňuje nejen tradiční historická řemesla, ale i vcelku moderní výrobce.
Svatý Hubert se narodil někdy mezi roky 656 a 658 pravděpodobně ve městě Toulouse (Francie) ve šlechtické rodině. Jako dvořan franckého krále merovejské dynastie Theodoricha III. byl náruživým lovcem a milovníkem bujarých zábav, i když se o něm traduje, že byl dobrého srdce a povahy ušlechtilé a lidumilné. Když mu při porodu syna zemřela manželka, hledal útěchu v lovu. Jak vypráví legenda, na Velký pátek se v lese setkal s jelenem, kterému mezi parohy zářil kříž. Zároveň Hubert uslyšel nadpřirozený hlas, který jej nabádal, aby opustil zhýralý způsob života a hledal cestu k Bohu.
Pod dojmem z tohoto zážitku se rozhodl, že se stane knězem a další svůj život zasvětí službě Bohu a obracení pohanů na křesťanství. Proto je též nazýván apoštolem z Arden. V církevní službě mu po celých deset let pomáhal maastrichtský biskup Lambert. Když byl Lambert v Lutychu zavražděn, stal se Hubert jeho nástupcem v úřadě. Biskup Lambert byl prohlášen za svatého a Hubert dal na jeho počest v Lutychu vybudovat katedrálu. Zároveň přenesl sídlo biskupa z Maastrichtu do Lutychu, a tak se z malé vesnice stalo výstavní město, které obdivujeme dodnes.
Svatý Hubert zemřel ve městě Fura v Brabantsku (Belgie) dne 30. května 727. V životním příběhu svatého Huberta je obsažena jak doložená historická skutečnost, tak křesťanská legenda, která ovšem není původní. Zjevení jelena se zářícím křížem mezi parohy se objevuje již mnohem dříve, a to u svatého Eustacha. Svatý Hubert byl nejen ve středověku velice populárním svatým (je jedním ze čtyř „svatých maršálů“), ale i v pozdějších dobách, např. v době baroka, byl inspirací pro vznik rytířských řádů a mysliveckých spolků.
Kulturní význam myslivosti a myslivců však nepramení pouze z tradice jejich patrona, svatého Huberta. Myslivost totiž v sobě zahrnuje řadu zvyků, rituálů a tradic, které rozhodně patří do nemateriálního kulturního dědictví České republiky.
Pavel Sobotka