Dopis od ČIŽP ohledně kaliště Drasty a reakce paní místostarostky

zveřejněno: 22.6.2017     rubrika: KALOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ DRASTY

Mailová komunikace 16. 6. 2017:

Dopis od ČIŽP:

Vážená paní místostarostko,

dne 8. 6. 2017 proběhla kontrola ČIŽP na provozu ÚČOV Praha. Účastníkem byl jak příslušný vodoprávní úřad, tak i zástupci vlastníka ÚČOV – společnost PVS a.s. a provozovatel ÚČOV Praha společnost PVK, a.s.. Byla provedena kontrola provozu za první čtvrtletí 2017 a zároveň průběh havárie kalového hospodářství vyhlášené provozovatelem PVK, a.s. dne 29.9.2016. V rámci opatření snížení vlivu havárie kalového hospodářství na kvalitu vypouštěné vyčištěné odpadní vody do Vltavy, jsou v areálu ÚČOV přijata opatření, která eliminují většinu vzniklého kalu přímo v areálu ÚČOV Praha. Bohužel kapacita těchto opatření je, s ohledem na kvalitu přitékající odpadní vody, občas překračována a teprve v těchto fázích dochází k čerpání směsného surového kalu (SSK) na Drasty. Pokud by kal, čerpaný na Drasty, zůstal v systému čištění odpadních vod, došlo by k ovlivnění kvality odtoku a ovlivnění kvality vody ve Vltavě. V rámci uvedené kontroly byla projednávána i tato možnost a provozovatel připravuje k tomuto řešení analýzu.

K tomuto Vám uvádím citaci z protokolu:

„Na dnešní kontrole bylo projednáno, jakým způsobem je možné upravit provozování ÚČOV Praha při situaci nevyužívání kalových polí na Drastech na čerpání SSK v nouzovém režimu vyhlášené havárie 2. stupně kalového hospodářství. Tato úprava provozu technologické linky nevyhnutelně naruší proces stávajícího biologického čištění a dojde ke zhoršení kvality přečištěných odpadních vod (OV). Tato situace bude rozpracována a provozovatel ve spolupráci s PVS jako zástupcem vlastníka ÚČOV Praha předjedná se správcem toku návrh postupu před případným podáním žádosti na změnu limitů na odtoku MHMP OCP.

Rekonstrukce kalových vyhnívacích nádrží (VN) probíhá již od roku 2006 a předcházela tomu havárie VN 7, kdy došlo k prasknutí nádrže. Na základě této události byl vzhledem k technickému a stavebnímu stavu konstrukcí VN zpracován projekt celkové rekonstrukce všech dvojic VN. Rekonstrukce VN probíhají za provozu ÚČOV a z technologických a kapacitních důvodů může být vždy odstavena z provozu pouze jedna dvojice. Nelze tedy realizovat více rekonstrukcí současně. Nyní jsou zrekonstruovány celkem 4 dvojice, 5. dvojice je v rekonstrukci. Zahájení rekonstrukce 6. poslední dvojice je plánováno cca na druhé čtvrtletí roku 2018. Ukončení prací se předpokládá cca v polovině roku 2019.

Tato akce však neřeší zvýšení kapacity stávajícího kalového hospodářství.

Situace navýšení kapacity kalového hospodářství, která je potřebná pro řešení provozních stavů celé technologické linky, je řešitelná pouze stanovením koncepce kalové koncovky ÚČOV Praha (včetně nové vodní linky) a její urychlené realizace.“

Problematiku kalových polí na Drastech řeší na ČIŽP jak oddělení ochrany vod, tak ochrany ovzduší.  S ohledem na Vaše stížnosti na zápach, Vám mohu předložit seznam opatření, ke kterým provozovatel přistoupil s cílem minimalizovat stávající nevyhovující stav. Provozovatel připravuje a provádí pro snížení pachové zátěže následující opatření: 

  1. Vývoz vysušeného kalu z polí, u kterých to kvalitativní parametry dovolí, bude realizován ve druhé polovině měsíce června. Jedná se o dvě až tři kalová pole.
  2. Postřik kalových polí dezodorizačním prostředkem – aplikace dezodorizačního prostředku probíhá osobním motorovým postřikovačem a z vozu PV3S upraveného pro kapacitní postřik. Postřiky jsou uplatňovány ve dvousměnném provozu včetně víkendů.
  3. Test dávkování dezodorizačního přípravku při napouštění kalových polí (byl proveden ve středu 18.5.2017 při posledním načerpávání SSK - bez efektu)
  4. Osetí kalových polí vhodnou zelení, která má urychlit vysychání a stabilizaci kalu a částečně zabrání úniku pachových látek. Osetí testovacího vzorku bylo provedeno na konci května. Zatím bez efektu.
  5. Výsadba vzrostlých stromů jako větrolamu. Toto opatření se prověřuje, je třeba posoudit jeho efekt.

 Problémem zápachu a čerpání surového kalu na Drasty se budeme nadále zabývat a budete informováni o výsledcích dalšího šetření.

 K Vašemu emailu z 15.7.2017 ve věci „neexistence povolení pro odloučený provoz“. Z Vašeho emailu a přiloženého poskytnutí informace od PVS, a.s. jsem usoudil, že odmítnutou informaci pod bodem 2 – „Povolení pro čerpání kalů v syrové nezpracované podobě“, ve znění „PVS požadovaným dokumentem nedisponuje“ jste vyhodnotila jako neexistenci povolení/rozhodnutí  pro odloučený provoz. Kalová pole na Drastech jsou součástí provozu ÚČOV a jsou s ÚČOV technologicky propojeny – tedy neexistuje samostatné povolení k čerpání jakýchkoliv kalů na Drasty – jde záležitosti řešené Provozním řádem pro ÚČOV Praha, který Vám byl poskytnut. Stavebně i provozně jsou kalová pole na Drastech povolena. Čerpání SSK přímo na Drasty ve výjimečných případech (viz. výše) bylo zvoleno jakou součást opatření řešení havarijní situace na kalovém hospodářství ÚČOV a to zejména z důvodu zachování kvality vypouštěných odpadních vod do Vltavy.

 

S pozdravem 

Ing. Robin Náse, zástupce ředitele OI Praha

____________________________________________________________________________

Odpověď pí místostarostky Jany Dyčkové:

Dobrý den,

děkuji za zprávu, která mě ani nikoho z vedení obce nepotěšila. Dnešní zápach je opět nesnesitelný. Vaši informaci zveřejním i pro občany naší obce a odešlu všem zainteresovaným stranám.

K neexistenci povolení sděluji, že provozní řád (nejsem technik) uvádí v sekci 2.5 , že se jedná o tekutý vyhnilý kal (jako odpad k.č. 190805), který může být čerpán na Drasty. Při jednání na Drastech představitel PVK  (Bc. Čech) jasně a bez obalu (řada svědků) hovořil o čerpání surového kalu, nikoliv vyhnilého. Opět se tedy ptám, kdo a kdy povolil čerpání nevyhnilého kalu – k tomu jsem prozatím dostala odpověď, že takové povolení neexistuje, což jste potvrdil. Jak je tedy možné, že se  do kalových polí čerpá v rozporu s provozním řádem nevyhnilý kal a nikoho to nezajímá? Řadu let se čerpal vyhnilý kal a nikdy to v naší obci nepáchlo (pamětníci potvrdí), nikdy nebyly stížnosti. Jako naprostý laik se domnívám, že přece nelze změnit kal vyhnilý za kal surový bez povolení, ohlášení, projednání.

Prosím tedy o vysvětlení, které pak sdělím občanům Větrušic, Klecan a Zdib.

Mrzí mě, že nikoho nezajímá, zda není kontaminována půda. (Kdy se naposled dělala revize kalových polí? Jsou stále natolik stabilní, aby mohla být v tak velkém rozsahu využívána?). Skutečně  nejsou kontaminovány spodní vody? Co lidé v těsném okolí kalových polí vdechují? Zajímá se opravdu někdo z ČIŽP o to, jak v takovém zápachu žijí lidé?  Jak se zhoršila kvalita jejich života? Všichni jsou skutečně frustrováni tím, že nevidí světlo na konci zapáchajícího tunelu.

Tento typ mailů píši nerada, ale už si skutečně nevím rady ani já, ani občané naší obce a obcí okolních. Přece není normální, aby lidé malých obcí odnášeli problémy města velkého, byť by to bylo město hlavní. Když v malé obci nestačí ČOV, prostě se zarazí připojování a udělá se stavební uzávěra – jinak hrozí pokuty Fondu ŽP a vracení dotace.

Velmi prosím o to, aby se ČIŽP (viz přehled činností ČIŽP) důrazně zasadila o ukončení činnosti kalového hospodářství Drasty, jako provozu zastaralého, ohrožujícího či potenciálně ohrožujícího  ŽP a zhoršující kvalitu života lidí.

S pozdravem
 

Mgr. Jana Dyčková
místostarostka obce Větrušice
email: obec@vetrusice.cz
www.vetrusice.cz

 

 


logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko