V obci Veltrusy se rozprostírá areál jednoho z nejvýznačnějších barokních zámků v Čechách - státní zám
ek VELTRUSY.
Zámek dal postavit v 2. desetiletí 18. století Václav Antonín Chotek, rokokově jej dal před rokem 1755 rozšířit
jeho syn Rudolf
a klasicistně upravit na počátku 19. století prasynovec Václava Antonína Jan Rudolf Chotek, který se přičinil o vytvoření rozlehlého přírodně krajinářského parku, založeného v 80. letech 18. století na ploše 280 hektarů někdejšího lužního lesa a zemědělsky obdělávaných polí. Je to u nás ojedinělý tzv. okrasný statek. V parku byla zbudována řada menších romantick
ých a klasicistních děl - neogotický mlýn, pavilóny, můstky nad umělým průplavem, umělá jeskyně aj. V části je ohrazená dančí obora a po parku se volně potulují pávi. V zámku byla v roce 1964 zřízena expozice šlechtických interiérů 18. století s vynikajícími ukázkami uměleckohistorických prací evropského a asijského původu.
Veltrusy trochu jinak (Jakub Karlíček – 6.9.2002)
Když jsem byl v červenci ve Veltrusích, všechno jsem si to tam hezky vyfotil. Nevěděl jsem, že pořizuji historický dokument; před týdnem jsem to tam mohl na vlastní oči vidět. Propadající se základy zámeckých křídel, rozryté koryto řeky, zničená obora, salety, zahrada... stejný obraz zkázy jako na jiných místech v Čechách. Chtěl bych alespoň takto vyjádřit podporu a obdiv lidem, kteří budou tuto památku zachraňovat. Sám vím jaké to je, podílím se na záchraně pražské Stromovky - znám beznaděj jakou cítí při pohledu na dříve tak krásné a upravené cesty, majestátní stromy které nyní leží rozlámané na zemi jeden přes druhý.
Chci také požádat všechny příznivce turistiky a památek: Až začnou zprovozňovat památky po povodních, jezděte si je prohlédnout i tehdy, pokud jich bude v provozu třeba jen část. Každá koruna ze vstupného pomůže, je to jedna z cest jak i my "obyčejní smrtelníci" můžeme pomoci v obnově.
A omlouvám se za trochu patetický tón mého příspěvku. Kdybyste to v uplynulých týdnech viděli ve Veltrusích, asi byste to nenapsali jinak.