Nelahozeves

zveřejněno: 28.1.2003     rubrika: Zajímavá místa v okolí

V jihozápadní části mělnického okresu, v těsném sousedství Kralup nad Vltavou, města gigantických průmyslových podniků, je významná památková lokalita NELAHOZEVES. V Nelahozevsi stojí renesanční zámek, budovaný od roku 1553 pro Floriana Griesbecka z Griesbachu, dokončený roku 1613 a upravovaný v 19. století. Od roku 1948 byl ve správě Středočeské galerie, která zde zejména z fondů Roudnické lobkowiczké sbírky zřídila expozici obrazů z konce 16. století. Od roku 1993 je zámek zpět ve vlastnictví Roudnické větve rodiny Lobkowiczů.

Pod zámkem, naproti gotickému kostelu sv. Ondřeje, je dnes v domě čp.12 - Památník Antonína Dvořáka , hudebního skladatele, který se v Nelahozevsi dne 8. 9. 1841 narodil a prožil tu jedenáct let svého dětství.
Expozice v jeho rodném domě je otevřena: Út-Čt 9-12,14-17 hod.; So-Ne celoročně.
Renesanční zámek Nelahozeves stojí vysoko nad levým břehem Vltavy ve stejnojmenném městečku, rodišti skladatele Antonína Dvořáka. Nelahozeves najdeme ve středních Čechách asi 30 km severně od Prahy. Při prohlídce tohoto zámku si na své přijdou zejména milovníci malířského umění, protože v zámeckých interiérech je instalováno několik stovek obrazů.

V letech 1522-1558 byla postavena hrubá stavba východního křídla zámku s prvním patrem a po roce 1558 přibylo severní a západní křídlo. Práce na stavbě skončily asi až roku 1614 za Floriánova syna Blažeje. Architekt není znám, nejspíše pocházel ze severoitalských stavebníků. Zámek byl několikrát vypleněn různými vojsky, jeho opravy byly přerušeny po roce 1860, protože zde byl zřízen vojenský lazaret. Renesanční zámek v Nelahozevsi je trojkřídlá budova zdobená sgrafity, jejíž nároží jsou rozšířeny v jakési čtyřboké věže. Střechu zdobí úzká vížka s hodinami. Do zámku se přichází po kamenném mostě nad příkopem. Projdeme-li krátkým průjezdem dostaneme se na skoro čtvercové nádvoří, z poslední volné strany uzavřené nízkou zídkou s průhledy do zahrady. Přízemí celého nádvoří obchází podloubí z tesaných kvádrů. V místnostech zámku jsou vystaveny hlavně obrazy španělských a holandských mistrů, ale najdeme zde i dlouhou řadu portrétů představitelů rodů Pernštejnů, Rožmberků a Lobkowiczů. Mezi skvosty sbírky patří díla Velázqueze, Rubense, Brueghela, Cranacha a dalších mistrů. Kromě obrazů jsou k vidění také středověké relikviáře a jiné církevní předměty, keramika, sklo, cínové nádobí, nebo hudební nástroje.


logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko