Máslovice - Muzeum másla

zveřejněno: 20.3.2003     rubrika: Zajímavá místa v okolí

Historie obce

Jen vyslovte nahlas jméno této malé vesničky na severním okraji okresu Praha - východ a přímo na jazyku ucítíte lahodnou chuť másla. Divíte se potom, že z podobnosti obou slov vznikla myšlenka vytvořit malé muzeum másla právě zde?

Jméno vesnice není odvozeno od másla jako potraviny, ale od osobního jména někdejšího stařešiny a podle rodu - Másloviců - dostala dávná osada své jméno.

Samo osídlení sahá hluboko do pravěku, jak dokládají četné archeologické nálezy. První písemná zmínka o Máslovicích pochází z roku 1052. Znovu se v písemných památkách setkáváme s Máslovicemi až roku 1298, kdy je daroval Vojtěch z Poděhus oltáři sv. Václava v kostele sv. Víta na Pražském hradě.

maslovice.jpg (5490 bytes)Církevní držba přetrvala až do roku 1706, kdy je církev prodala Karlu Josefu Voračickému, který je připojil k panství Chvatěruby. Poslední máslovickou vrchností byli Stallburgové (až do roku 1848), kteří je prodali na počátku 20. století Ferdinandu Bělochovi.

Celá století byly Máslovice zapadlou vesničkou. Dnes se ustálil počet obyvatel na dvěstěpadesáti. V obci je Výzkumný ústav včelařský. Území obce o ploše 310 ha, z níž téměř polovinu tvoří les a malebné skalnaté stráně - součást přírodního parku Dolní Povltaví - se rozkládá na pravém břehu Vltavy v nadmořské výšce 173 až 275 metrů.


Muzeum másla

Expozice muzea představuje různé druhy máselnic, tvořítek na máslo, máslenek na servírování másla, krajáče na smetanu a další předměty, související s výrobou másla. V rámci expozice je také vystavena část ojedinělé sbírky obalů na máslo tuzemských i zahraničních výrobců.

Muzeum vzniklo z iniciativa ing. Vladimíry Sýkorové na náklad obce, s finančním přispěním nadace Open Fund Society a vládního Programu obnovy vesnice a za odborné i materiální pomoci Zemědělského muzea v Praze a Kačině, Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, Městského muzea Vrchlabí a Klubu sběratelských kuriozit.

 

Více informací na www.maslovice.cz  !!!!!!!!


Spojení

adresa Máslovice 3
250 69 Vodochody
telefon 2 20940235, 603431148, ing. V. Sýkorová
spojení autobus Praha - Máslovice z autobusového nádraží Praha - Holešovice nást. č. 4, autem směr Teplice, Klíčany, vlakem z Masyrykova nádraží do Libčic nad Vltavou a přívozem přes řeku, pěšky z Troje po červené značce
otevřeno duben - listopad: každou sobotu a neděli, prosinec - leden 1. sobotu a neděli v měsíci

logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko