Ladův kraj:Hrusice,Mnichovice, Říčany, Senohraby, Ondřejov, Velké Popovice

zveřejněno: 27.8.2003     rubrika: Zajímavá místa v okolí
 

Ladův kraj
se nachází poblíž Prahy. V dřívějších dobách sem obyvatelé Prahy jezdili především kvůli odpočinku. Malebná krajina přímo vybízí k procházkám, výletům a rekreaci. Dnes je to možná neuvěřitelné, ale kdysi býval tento kraj rájem lyžařů. Ale nemusíte být z Prahy, aby jste znali zdejší přírodu a rázovité vesničky. Velice dobře je znají ti, kdo četli např. Dobrého vojáka Švejka, vyprávěli svým dětem pohádku o kocouru Mikešovi anebo o vánočních svátcích rozesílají krásné Ladovy pohlednice. Josef Lada miloval svůj rodný kraj a mnohé náměty pro své kresby čerpal právě tady.

Ladův kraj to jsou: Hrusice, Mnichovice, Říčany, Senohraby, Ondřejov, Velké Popovice

Obec Hrusice je jednou z velice malebných v okolí Prahy. Nachází se východním směrem od hlavního města a známá je především jako rodiště malíře a spisovatele Josefa Lady. Pro vzpomínku na tohoto českého umělce byla v budově Obecního úřadu vybudována expozice s Ladovou tvorbou a také si můžete všimnout jeho pomníku. Díky minimálním stavebním zásahům si hrusická náves zachovala svůj tradiční vzhled, uliční štíty některých domů si dochovaly svůj pozdně barokní ráz a jsou hezkým dokladem vesnické architektury minulého století. Dominantou obce i Ladových obrázků je kostel sv. Václava z první poloviny 13. století, v 17. století barokně upraven. Na mapě u kostela si můžete najít, kde bydlel kocour Mikeš a všichni jeho přátelé. A určitě se zastavte i v hospodě u Sejků, známé zejména z obrazu Hospodská rvačka. Rodná chaloupka Ladova se nedochovala, na jejím místě stojí rodinný domek, který patří Ladově neteři - roku 1958 tady byla odhalena pamětní deska. Na konci obce u silnice do Hrušova v č. p. 115 je dřívější Ladovo letní sídlo, kde je od roku 1987 umístěn jeho památník s kresbami, ilustracemi a mnoha osobními předměty. V jedné ze síní je umístěna expozice věnovaná jeho dceři Aleně Ladové, akademické malířce.
V budově obecního úřadu si můžete prohlédnout expozici modelu již zaniklé podoby Hrusic na modelech pana Antonína Jedličky (otevřeno So - Ne 9 - 12 a 13 - 16 hod, jinak po domluvě na telefonu 0204 - 655 326). Tam také uvidíte, jak vypadal dnes již zaniklý domek, v němž se Josef Lada narodil.

Návštěvní doba Památníku Josefa Lady :
Leden - prosinec : 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 (denně kromě pondělí)
Vstupné : dospělí 20,- Kč, děti, studenti 15,- Kč
Doba prohlídky je 60 minut.
Adresa : Památník Josefa Lady - č. p. 115, 251 66 Hrusice, okr. Praha-východ
Telefon : 0204/655 204

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 v Hrusicích v rodině ševce Josefa Lady a zemřel 14. prosince 1957. O svých životních osudech vypráví národní umělec v knize Kronika mého života. Jeho malířské dílo je rozsáhlé, vytvořil na 15 000 kreseb, ilustroval na 200 knih, z nichž 40 sám napsal. Celosvětově se proslavil jako ilustrátor již zmiňovaného Haškova Švejka, k vrcholným dílům, která zachycují život na vesnici v průběhu celého roku, patří Měsíce, dále cykly Vánoce a Velikonoce. O jeho životě se můžete dozvědět také z knížky Můj táta Josef Lada, jejíž autorkou je malířova dcera Alena Ladová.
Z mnoha děl vzpomeňme například ilustrace ke knížkám Moje abeceda, Křest svatého Vladimíra K.H. Borovského, Sebrané spisy J. Haška, Pohádky na ruby, Bubáci a hastrmani, Ladovy veselé učebnice, Josef Lada Dětem, České pohádky J. Drdy a Josef Lada byl také autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám uváděných v Národním divadle.

Tip : Některé údaje byly převzaty z : http://hrusice.pragmatic.cz , tam také můžete najít několik turistických tras, které vás provedou jednotlivými místy, kterými se Josef Lada nechal inspirovat. Doporučujeme navštívit tento kraj v zimě, kdy vše je ukryto pod sněhovou přikrývkou a vy se budete opravdu cítit jako součást malovaných obrázků.

Ale nejen Hrusice patří do Ladova kraje. I sousední vesničky se mají čím pochlubit.

Mnichovice - barokní kostel Narození Panny Marie postavený na základech románského kostelíka z 12. století se zajímavou kazatelnou ve tvaru velryby z 18. století. Na spodní části její rozevřené tlamy je vyobrazena podoba Jonáše. Přehlédnout nelze ani sochu sv. Jana Nepomuckého z poloviny 17. století z červeného pískovce nebo morový Mariánský sloup z roku 1713 dosahující výšky 7 metrů.

Říčany - kostel sv. Petra a Pavla - původně gotický, postupně zbarokizován, u kostela stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého a obdivovat můžete i gotické fresky z roku 1400. Nechybí také Mariánský morový sloup z roku 1699, zřícenina hradu z 13. století. K zajímavým objektům patří Olivovna - založená roku 1890 manželi Olivovými jako vychovatelna pro zanedbané a opuštěné děti, dnes je zde dětská léčebna respiračních chorob.

Senohraby - z obrázků Josefa Lady známá zřícenina hradu Zlenice, který byl založen kolem roku 1300 na soutoku Sázavy a Mnichovického potoka.

Ondřejov - kostel sv. Šimona a Judy, původně románská stavba v 17. století zbarokizována. Před vchodem stojí kopie barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a dvě lípy z doby Marie Terezie. Známější je ale asi místní hvězdárna a observatoř, kterou v roce 1898 založil Josef Frič pod názvem Žarov na kopci Manda. Dnes je tady umístěn Astronomický ústav AV ČR a specializuje se na výzkum Slunce. V nové hvězdárně je jeden z největších dalekohledů v Evropě.

Velké Popovice - pivovar vyrábějící proslulé pivo. Jako živý talisman je zde chován strakatý kozel. Pivovar založil baron Ringhoffer v roce 1874. Historická část areálu pivovaru je vyhlášena kulturní památkou. Ale za zmínku stojí i kostel P. Marie Sněžné ze 14. století, několikrát přestavován. Jedinečnost krajinného rázu dokazuje i vyhlášení přírodního parku Velkopopovicko, vyhlášené v roce 1993 na ochranu čistého životního prostředí.


logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko