Jenštejn

zveřejněno: 27.8.2003     rubrika: Zajímavá místa v okolí
Jenštejn:

Vydáte-li se ve vašem putování východním směrem od našeho krásného hlavního města, můžete narazit na zříceninu velmi starého hradu Jenštejn. Ten byl postaven ve středověku ve stylu tehdejší gotiky a do dnešní doby se dochovala jen jeho věž. Z vrchu, na kterém zřícenina stojí, je velmi pěkný rozhled po kraji. Můžete vidět například Bezděz, Říp nebo Krkonoše.

Hrad založil Jenčík z Janovic, dvorský místosudí, v 30. letech 14. století.
Jan z Jenštejna, jeden z následujících majitelů, zdědil hrad po otci Pavlovi z Vlašimi roku 1379 (Pavel, notář královské komory, jej vlastnil od roku 1368). Za jeho působení proběhla rozsáhlá přestavba Jenštejnu. Roku 1390 mu hrad odebral Václav IV..

Od té doby se hradní majitelé často střídali. Jenštejn byl poté obýván až do roku 1583, kdy zemřel poslední majitel Jan Dobřichovský z Dobřichova, pro jehož dluhy byl hrad zabaven českou komorou a následně připojen k brandýskému panství. Dle smlouvy měl být z roku 1568 v majetku Ladislava z Lobkovic.

Konečná zkáza hradu nastala roku 1641, kdy jej zpustošili švédové. V průběhu 19. století byl Jenštejn útočištěm zdejší chudiny, která zde přebývala. Místní obyvatelé využili též stavební materiál nabízený hradem ke stavbě svých příbytků.

V letech 1973 až 1974 byl hrad podroben archeologickému průzkumu a následně byl opraven a roku 1977 zpřístupněn.

logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko