V r.1888 byla obec zemským zákonem (za přispění tehdejšího kanovníka Vyšehradské kapituly-dr. Mikoláše Karlacha) prohlášena za samostatnou politickou obec. Tento osvícený muž - mimo jiné má zásluhy na založení pražského Slavína na Vyšehradě - nechal umístit v upomínku na tehdejší převratnou dobu ve Větrušicích sochu sv. Václava (viz.titul.str.), která dodnes zdobí parčík na naší návsi.
V r.1885 najmul velkostatek Jan Zapotil, bývalý ředitel cukrovaru a založil zde semenářskou stanici zejména pro šlechtění cukrové řepy na vysokou cukernatost - první a největší v tehdejších Čechách. Přičemž se výstavbou nových budov přišlo na staré podzemní chodby vedoucí ke vsi a směrem na Drasta, z čehož se usoudilo, že na místě, kde stál ovčín (chlév), byl za starých dob hrad. Nicméně Zapotilova řepa “C" se ve zdejším družstvu sela ještě v 80. letech (20.stol.), šlechtěné řepné semeno se i vyváželo.
V r. 1957 byly pro změnu při výstavbě nového kravína ve výkopech nalezeny části nádob a lidských koster, které museum v Roztokách odhadlo na stáří asi 3000 let…
(Zdroj: www.vetrusice.cz)