Zájezd na hrad Lipnici - 31.5.2003

zveřejněno: 27.4.2003     rubrika: Kulturní akce - ARCHIV

Již tradiční akce se uskuteční 31.5.2003. Pojedeme autobusem na hrad Lipnici nad Sázavou (od nás vzdálenou cca 125 km). Podrobnosti na vývěsce, internetových stránkách (viz.odkazy) a níže.
Informace:  Eva Haflantová 220940984, 602645552
Odkazy:
www.lipnicens.unas.cz
www.hrady-zámky.cz
www.domek.cz
www.vysanton  (organizátor akce)
www.vysanton.cz/Vysanton_lipnice.htm


LIPNICE NAD SÁZAVOU
Hrad – popis a historie:
Lipnický hrad, založený na počátku 14.stol., je jedním z nejmohutnějších hradů u nás a kdysi měl úlohu strážit obchodní stezku z Moravy do Čech.
Bránou vejdeme na prostorné nádvoří obstoupené hradními budovami, z nichž několik kryjí nové šindelové střechy. Hrad má několik věží a vížek, největší z nich je věž Samson, postavená z obrovských kamenných kvádrů. Uvnitř věže byla soudní síň, alchymistická laboratoř a v jejím podzemí byla do skály vylámána 30 m hluboká studna. Na nádvoří přiléhá k budově Thurnovského paláce kaple svatého Vavřince, postavená roku 1325, ve které jsou zachovány. V presbytáři kaple se zachovalo torzo nástěnných maleb z 1.pol.14.stol. s námětem Kristova umučení. Část kaple byla v 17. století barokně přestavěna. Některé hradní interiéry jsou zpřístupněny a můžeme v nich zhlédnout zbrojnici, sbírku kamnových kachlů z 15. a 16. století nebo archeologickou výstavku. Na hradě je také zpřístupněno rozsáhlé hradní sklepení, hodovní sál. Dříve však, než se z hradu Lipnice stala zřícenina, stál zde mohutný gotický hrad postavený ze žuly na počátku 14. století. Na začátku 16. století, za vlády rodu Trčků, prošel hrad pozdně gotickou přestavbou. Roku 1645 během třicetileté války obsadili hrad Švédové a značně jej poškodili. Tehdy byl ještě z části obydlen, avšak tehdejší majitelé hrad již neopravili. Za posledních majitelů Trauttmannsdorffů se Lipnice stala ruinou. Roku 1869 hrad vyhořel a přestal být obýván docela. Až roku 1918 se lipnický hrad dočkal pozornosti a roku 1924 zabránil Klub českých turistů úplnému zchátrání.
Z velké věže rovněž krásný výhled na vrch Melechov a na přilehlou část Českomoravské vrchoviny.

Legenda:
Kdysi dávno žil na Lipnici krutý rytíř, který holdoval jen pijatykám a neřestem. Každou chvíli se v jeho pomatené hlavě zrodil nějaký nový, ďábelský plán. Na hradě Lipnici je mohutná Samsonova věž, jejíž dveře nechal rytíř pobít železem a opatřit pevným zámkem, jenž šel otevřít pouze zvenčí. Všechna hradní čeládka se jen chvěla strachy nad myšlenkou, co zase jejich krutý vládce zosnoval. A brzy se to také dozvěděli. Za soumraku začal rytíř vyjíždět na koni do okolí hradu, potuloval se po lesích, lukách a polích a lapal mladé dívčiny vracející se ze své práce. Uloupenou dívku vždy zavřel do Samsonovy věže, a když se jí nabažil, tak ji surově zavraždil a její bezvládné tělo vhodil do hladomorny. Takto neblaze skončilo mnoho dívek z okolních vesnic. Jednou opět zlý rytíř vyjel hledat svou příští obět a zatoulal se do malé osady, kde v zahradě odpočívala sličná Anička. Byla to dívka čistá jako studánka a nic nevěděla o řádění krutého hradního pána. Když na ni zavolal, tak mu bez bázně vyšla v ústrety. Třeba si myslela, že chce napít vody nebo se poptat na cestu. Lstivý rytíř však dívku popadl a unesl ji. Anička se vzpouzela a volala o pomoc, ne však dlouho, protože jí rytíř namluvil, že ji na hradě zahrne bohatstvím, a že se stane jeho ženou. To už ujížděli šerem lesa a za chvíli projeli branou lipnického hradu. Rytíř pomohl Aničce z koně a dovedl ji k okovaným dveřím věže. Tam dívka zaváhala a zdráhala se vejít. Rytíř ji násilím vhodil dovnitř, sám vešel a v rozčílení za sebou dveře zabouchl. Jeho ďábelská past za ním zaklapla. Marně volal a kopal do dveří, nikdy se ven nedostal a v Samsonově věži zemřel hlady. To byla odplata za jeho hanebné činy.

Jaroslav Hašek (*30.4.1883 - +3.1.1923 ):
Lipnice nad
Sázavou je neoddělitelně spojena se jménem spisovatele Jaroslava Haška, autora světoznámého díla Osudy dobrého vojáka Švejka
.V Lipnici prožil J.Hašek poslední léta svého života a zde je i na místním starém hřbitově pochován.
V r.1921 si Hašek zakoupil v Lipnici domek, kde žil až do své smrti v roce 1923. Zde a v blízkém hostinci U České koruny(od léta 2002 znovu otevřen !! -majitelem je spisovatelův vnuk pan Richard Hašek
) napsal převážnou část svého nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka.
Spisovatel Jaroslav Hašek zemřel ve svém domku 3.ledna 1923 a je pochován na místním starém hřbitově v blízkosti náměstí. V jeho domku je zřízen památník s expozicí vztahující se ke spisovatelově životu a dílu.

Otevírací doba v Haškově památníku (tel.:569486105)
Červen-září: 9,00-12,00,13,00-16,00
Zavírací den je pondělí, po dohodě na
obecním úřadu je prohlídka možná i v jinou dobu !
Vstupné: dospělí 15,-Kč, děti 10,-Kč

Historie městečka
Lipnice nad Sázavou vznikla jako podhradí mohutného gotického hradu Lipnice, který byl založen roku 1310. Osada byla povýšena na město roku 1370 císařem Karlem IV., který Lipnici udělil městská práva a měšťanům dal právo vařit pivo. Třicetiletá válka znamenala pro městečko období úpadku. Do dnešních dnů se zachovaly pouze zbytky městské brány v blízkosti dolní části náměstí. Od poloviny 17.stol. městečko výrazně rostlo, tamní kostel sv.Víta - původně gotický byl zbarokizován a nad ním byla vybudována na základech hradního komplexu barokní zvonice.
Na lipnickém náměstí stojí kamenná socha svatého Jana Nepomuckého a socha Immaculaty, obě datované k roku 1700. Blízko náměstí stojí socha sv.Floriana - lidová práce z pol.19.stol.
Velký požár v roce 1869 výrazně narušil starobylý ráz obce a znamenal definitivní opuštění hradu , který se změnil v chátrající historický objekt. Majitelé hradu se přestěhovali do malého zámečku (spíše honosného statku) - dnes budova školy.
Lipnice nad Sázavou představuje přes značnou modernizaci zástavby hodnotný památkový celek, který je od roku 1988 chráněn v rámci památkového ochranného pásma hradu.

Zajímavosti v okolí:
V přiléhajících lesích kolem Lipnice se nachází několik zavřených, zčásti zatopených lomů, které jsou spolu s krásnou okolní přírodou vyhledávaným cílem turistů. Některé zatopené lomy se využívají i ke koupání. Celá oblast kolem Lipnice je protkána hustou sítí turistických značených cest, které umožňují návštěvníkům poznat tento romantický kraj. V nejbližším okolí stojí za zmínku rekreační zařízení Ředkovec s přírodním koupalištěm, rekreační rybník Pelhřimák, v jehož blízkosti se nachází památník Jiřího Wolkera
, dále přírodní rezervace Kamenná trouba (unikátní mokřadní biotyp v nivě Pstružného potoka) Ze vzdálenějšího okolí by si návštěvníci neměli nechat ujít přírodní rezervaci Stvořidla - romantická část údolí Sázavy s balvanitým řečištěm a divokými peřejemi. Kolem vede železniční trať známého Posázavského pacifiku. Nejvyšším vrcholem této části Českomoravské vrchoviny je zalesněný Melechov (výška 709 m). 
Celé překrásné okolí Lipnice je možno přehlédnout při okružní procházce kolem hradu a městečka, neboť samotná Lipnice tvoří široko viditelnou a výškově vyčnívající dominantu kraje.

Hrad - praktické informace:
Vstupné v  
době akce: 80-100 Kč (zlevněné 40-50 Kč) = celodenní
Otevírací doba v dob
ě akce: 9.00 - 18.00 hodin

Občerstvení:
Chatová osada, bistro u Haška, vinárna Bohemia, restaurace Pod hradem.

Hrad Lipnice
58232 Lipnice nad Sázavou,
okres Havlíčkův Brod
Kontakty: tel.: 451486 114, 486 189, 606 521973
___________________________________________
Pohádkový hrad - Lipnice
úvod
Romantické prostředí našich hradů bude sloužit jako ideální základ pro kulturní akci s pohádkovým programem, jenž je hlavně zaměřen na pobavení těch nejmenších. Hrady nejen svou architekturou, skýtající mnohá malebná zákoutí, budou zážitku chtivé malé i velké návštěvníky překvapovat atmosférou doby, o které nám v dětství čítávali naše babičky a dědové. Prostředí statečných princů, spanilých princezen, hloupých králů, vodníků, čarodějů, trpaslíků, víl, draků a dalších pohádkových bytostí je ztvárněno divadelními, tanečními a hudebními produkcemi. Na mnoha místech návštěvníky i jejich nic netušící děti vtáhneme do právě probíhajícího děje, spatří své vlastní ratolesti, jak porazí draka, či se zúčastní klání v rytířském turnaji. Vítěz i poražený sklidí zasloužené ovace. Loutková představení, dobový jarmark, máčení nepoctivých kupců a choreografie šermířských soubojů, to vše je určeno dětem, ale i dospělí se nebudou nudit. Nezapomenutelné zážitky umožní divákům nahlédnout za dveře hradních komnat, kde je čekají další překvapení…

charakteristika projektu
Pohádkový hrad je akce pořádaná společností VYSANTON s.r.o. Projekt je vždy umístěn do stylového prostředí hradních nádvoří, příkopů a dalších malebných hradních zákoutí, které slouží po celou dobu projektu jako monumentální kulisa, jenž umocňuje mnohá vystoupení divadelních, kejklířských, tanečních, šermířských a dalších představení.
Den slavností se zahajuje pěším rytířským turnajem. “Pohádkoví” rytíři v plné zbroji soutěží o právo vybrat z dětského publika “královnu” turnaje. Zápolení dospělých poté vystřídá neméně urputný souboj dobrovolníků z řad dětí. Vítěz i poražený vždy sklidí velký potlesk.
V různých prostorách hradu předvádí svá vystoupení členové loutkových divadel, dobové hudební skupiny, dětské soubory, šermířské skupiny z různých měst naší republiky.
V jedné části hradu bude uspořádán středověký jarmark, na dalším nádvoří pak historické vojenské ležení. Pro všechny návštěvníky je k dispozici středověká střelnice, kde si mohou zastřílet z luků a kuší do malovaných terčů. Domácí zvířata, kdysi na hradech běžná, jsou k vidění v mobilních stájích a kováři předvádějící svou tvorbu budou dotvářet ráz doby. Děti se mohou projet na ponícíc
h, vidět výcvik dravých ptáků nebo se pobavit při humorně laděných příbězích ze středověké mučírny. Do širokého okolí bývá slyšet výstřely z ručních zbraní a těžkých děl při přehlídkách středověkých palných zbraní, které si získávají upřímnou pozornost.
Jednotlivá vystoupení jsou během dne předvedena i vícekrát, aby je mohlo shlédnout co nejvíce diváků. Jejich časové řazení umožňuje plynulý přechod od jednoho ke druhému. Rota pikenýrů, mušketýrů a bubeníků oznamuje jejich začátky v rámci krátkých vystoupeních, znázorňující výcvik vojska z období 30tileté války.
Dobovou atmosféru středověkého hradu dotváří vlajky, erby, palisády, rozsypaná sláma, šibenice uprostřed jarmarku a stráž u hradních bran.
Pro vystoupení jsou vybudována dobová zvýšená pódia. V jarmarečních stáncích nabízí trhovci upomínkové předměty a výrobky tradičních ručních řemesel. “Nepoctiví” kupci jsou pro výstrahu máčeni v kádích s vodou…

historie projektu
Námět projektu “Pohádkový hrad”, výše popsaný, navazuje především na velmi úspěšnou realizaci tohoto projektu na hradě Helfštýn v letech minulých.
Navazuje se nejen na zkušenosti v oblasti umělecké tvorby, ale také na zkušenosti a poznatky v oblasti propagační, organizační, reklamní, pořadatelské a obchodní činnosti jako takové.
K dokreslení skutečností, které nám umožnily toto konstatování, a na základě kterých budujeme další využití tohoto projektu v rámci prezentace v nových lokalitách, můžeme v případě potřeby předložit část archivních dokumentů tohoto projektu, jenž proběhl na hradě Helfštýn v letech 1994 až 2002.
Tolik jen na úvod o akci a projektu “ POHÁDKOVÝ HRAD 2003”, který naše společnost připravuje na rok 2003. V rámci přípravy a realizace reklamní kampaně, zaměřené nejen na propagaci této kulturní akce, ale i daného místa – hradu, kde příslušný projekt proběhne, připravujeme mimo jiné také prezentaci na mezinárodních veletrzích, které proběhnou v Brně - REGIONTOUR 2003 a v Praze - Holiday World 2003.
Věříme, že naše činnost přináší lidem radost a přispívá k zachování národního historického dědictví. Snažíme se vytvořit předpoklady pro to, aby široká veřejnost našla cestu k poznání naší i evropské historie a napomohla tak k zachování jejích odkazů.
Í _______________________________________________________

10. – 11. 5. Svojanov (Svitavy)
_______________________________________________________________

17. – 18. 5. Brumov (Zlín)
______________________________________________________________

. – 25. 5. Helfštýn (Přerov)
____________________________________________________________________

31. 5. – 1. 6. Lipnice (Havlíčkův Brod)
________________________________________________________________

7. – 8. 6. Trosky (Semily)

_________________________________________________________________

14. – 15. 6. Švihov (Klatovy)

__________________________________________________________________

28. – 29. 6. Okoř (Praha-západ)

___________________________________________________________________

5. – 6. 7. Boskovice (Blansko)

__________________________________________________________________

12. – 13. 7. Střekov (Ústí nad Labem)

__________________________________________________________________

19. – 20. 7. Veveří (Brno)

__________________________________________________________________

26. – 27. 7. Bítov (Znojmo)

____________________________________________________________________

2. – 3. 8. Landštejn (Jindřichův Hradec)

___________________________________________________________________

9. – 10. 8. Malenovice (Zlín)

____________________________________________________________________

23. – 24. 8. Zvíkov (Písek)

____________________________________________________________________

16. - 17. 8. Klenová (Klatovy)

________________________________________________________________

13. – 14. 9. Hukvaldy (Frýdek Místek)

___________________________________________________________________

 


logo Pražský spolek ochránců zvířat logo Klíček Kleceny logo Pravý Hradec TOPlist logo Mapová aplikace naší obce logo Klecansko Větrušicko