PROČ JE DŮLEŽITÉ ODKANALIZOVAT NAŠÍ OBEC
Vážení spoluobčané,
dovolte mi vysvětlit Vám, proč je důležité, abychom měli veřejnou kanalizaci s centrální čistírnou odpadních vod (dále jen ,, ČOV“)
V celé České republice je již odkanalizováno téměř 94% obcí a měst, prakticky všechny města a obce využily možnost financování takto finančně náročné akce dotacemi. Jak jistě víte, v naší obci nebyla v minulosti vůle a snaha takto náročnou akci realizovat. Nebyly vyřešeny pozemkové církevní restituce a stále se hledal vhodný pozemek pro ČOV.
Doba se výrazně změnila, zpřísnily se i zákony na ochranu životního prostředí a může se stát, že za několik let budou ještě přísnější. Vezměte si např. nový zákon o odpadech, který rokem 2024 úplně zakazuje skládkování komunálního odpadu. Naše odpady (ty které nevytřídíme) se budou spalovat ve spalovnách, což náklady na likvidaci takového odpadu výrazně prodraží pro každého z nás.
Co jsou to „splašky“?
Splašky se rozumí veškeré odpadní vody, které odcházejí z domu. Tedy nejenom odpad z WC, ale i z kuchyně, koupelny, prádelny atd. V mnoha nemovitostech jsou tyto odpady odděleny (bude nutné je úpravami v domech sloučit) nebo naopak propojeny se střešními svody, odvodněním dvorů, zahrad apod. Nově musí být všechny splaškové vody napojeny do splaškové kanalizace a oddělené dešťové vody do stávající dešťové kanalizace či zasaky na vlastním pozemku..
Stejně tak odvoz splašků z našich žump bude čím dál obtížnější někam odvézt. Kapacity okolních ČOV jsou plné, a tak s delší dopravou a nejen tou, můžeme počítat s tím, že i legální odvoz ze žumpy bude dražší a dražší. Nemluvě o tom, že musíme zapomenout na budoucí vypouštění odpadních vod do dešťové kanalizace.
Musíme myslet na budoucnost! Níže v bodech uvádím zásadní důvody proč ano!
- Cena za likvidaci splašků ze žump stále poroste
- Zákony zakazují vypouštění odpadních vod do dešťové kanalizace
- Dotační programy na období 2014-2020 jsou poslední, které poskytují dotace na odkanalizování a ČOV
- Obec musí kontrolovat likvidaci splašků u fyzických osob
- S vybudováním kanalizačního řadu a napojením všech nemovitostí zlepšíme výrazně životní prostředí v naší obci a ochráníme podzemní vody
- Připojením na kanalizační řad zhodnotíme své nemovitosti v řádu 20%
- Odpadnou nám starosti, kam se splašky
- Většina z nás bude napojena gravitačně, odpadnou starosti s čerpadly
Neexistence kanalizační sítě
Tam, kde splaškové vody nelze odvádět do stokové sítě – není vybudována, jsou splaškové vody svedeny do žumpy. Žumpy nesmí být opatřeny odtokem a musí být odvětrány - § 6 Vyhlášky 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu, ve znění pozdějších předpisů.
Majitel žumpy musí pravidelně zajišťovat likvidování odpadních vod - vyvážení žumpy oprávněnou osobou a na výzvu příslušného orgánu (může být OÚ) musí doložit doklady o vývozu odpadních vod na ČOV. Totéž platí pro povolené DČOV při likvidaci odpadních vod v zimním období.
Upozorňujeme!
Na základě zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích,ve znění pozdějších předpisů, § 34 odst. (1) písmeno b) se přestupku dopustí ten, kdo vypustí odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních, popřípadě do dešťové kanalizace v rozporu s vodním zákonem.
Za takový přestupek lze uložit pokutu do 50 000,- Kč.
Pro každého z nás připojení na veřejnou kanalizaci bude znamenat finanční zatížení v podobě vybudování přípojky ke své nemovitosti, ale berme toto jako investici do svého majetku. Tím, že budeme ochotni se všichni napojit, obec lépe zvládne financování a splní podmínky dotace.
a) Pro čerpání maximální poskytnuté výše dotace je důležitý počet připojených domácností, který je uveden v projektu a na nějž byla celá kanalizace + ČOV projektována. Každá nepřipojená domácnost pod stanoveným počtem v projektu bude mít za následek krácení dotací a tím logicky větší finanční zatížení obce.
b) Pro čerpání maximální poskytnuté výše dotace je důležitá míra vyčištění splaškových vod v ČOV, která je uvedena v projektu – jinak řečeno čím více splaškových vod do čističky půjde, tím lépe, protože míra vyčištění (zachycení a odfiltrování kalů a nečistot) bude vyšší. Neboli z opačného pohledu: pokud naředíme splaškovou vodu vodou povrchovou a dešťovou (z cest, dvorů, zahrad, střech apod.), bude vstupující voda příliš „čistá“, nedojde k potřebnému poklesu míry znečištění a opět může být důsledkem krácení poskytnuté dotace a nárůst finančního zatížení obce.
Petra Šefčíková
Starostka obce